Американският психолог Роло Мей е един от най-известните съвременни дълбинни психолози и психотерапевти, чието име е добило особено звучене далеч извън Америка. Той минава за представител на т.нар. хуманистична психология, т.е. на онази &ld
2011-06-22 00:00:02
Американският психолог Роло Мей е един от най-известните съвременни дълбинни психолози и психотерапевти, чието име е добило особено звучене далеч извън Америка. Той минава за представител на т.нар. хуманистична психология, т.е. на онази “трета сила” между психоанализата и бихейвиоризма, изхождаща от представа за човека, която не иска да дефинира човешката природа нито чрез нагонните й потребности, нито чрез нейните рефлексни механизми. Мей принадлежи също към групата на “екзистенциалните психолози”, които се стремят да въведат феноменологията и екзистенциалната философия в дълбиннопсихологичното мислене и лечение. Той безспорно е философски ум, който съчетава големия терапевтичен опит със спекулативна способност.
Мей е роден на 21 април 1909 година в САЩ. Следва психология и философия, при което е повлиян по-малко от Фройд, отколкото от Адлер, чийто ученик е първо във Виена, а после и в Ню Йорк. През втората половина на 30-те години Мей се присъединява към института по психиатрия “Уилиям Алънсън Уайт” (Вашингтон), където работи заедно с Х. С. Съливан, Ерих Фром и Фрида Фром-Райхман.
Част от учебната си анализа Мей завършва при Клара Томпсън; подобно на споменатите автори, тя се стреми към изграждане на “културната школа”, която интерпретира душевния живот на човека като взаимодействие между индивид и общество, а не чрез една Фройдова “митология на нагоните”. Мей скоро става един от водещите представители на Вашингтонската школа по психиатрия и съредактор на основаното от Съливан “Списание за изследване на човешките взаимоотношения”.
Мей преподава в много университети, сред тях Йейл, Колумбийския университет Принстън и др. Повечето му книги се издават в масови тиражи, предизвиквайки интерес и дискусии далеч извън научните кръгове. Важен прелом в неговия живот е заболяването от туберкулоза, което задълбочава нагласата му към основните проблеми на човешкото съществуване.
Теологът Паул Тилих е духовен наставник на психотерапевта, когато той започва да структурира една отворена към света философия с малко неясна религиозна подоснова.
Макар че често е асоцииран с хуманистичната психология, Мей се различава от другите хуманистични психолози като Вирджиния Сатир, Ейбрахам Маслоу и Крл Роджърс в наблягането върху трагичните размери на човешкото съществуване. За разлика от тях, той построява мисленето си около принципите на екзистенциалната философия.
Идейният път на Мей е белязан от дузина книги, написани остроумно и елегантно. Неговите работи включват ‘Любов и Воля’, ‘Смелостта на твориш’, ‘Изворите на насилието. Анализ на вината и невиността’, ‘Търсене на самия себе си, ‘Психология и човешка дилема’.
Роло Мей заема влиятелни научни длъжности и получава важни награди и отличия. Накрая живее като учебен аналитик и свободно практикуващ психотерапевт в Ню Йорк.
Умира на 22 октомври 1994 година.
-------------------------------------- * Бихейвиоризъм - направление в психологията, което отдава първостепенно значение на инстинктивните действия; психология на поведението. Автор: Тони